Říjen 2012

Rezervní stránky

11. října 2012 v 18:59 | chovatelka-morčecí mamča |  Kontakt

Kdybych např. zapomněla heslo a nešlo mi změnit, nebo bych zapoměla jméno blogu, nebo měla k němu znemožněný či zablokovaný přístup, píšu zde: http://chovnastanice-sheltiemorcat.blog.cz/


Péče o morče, všeobecně

11. října 2012 v 18:54 | chovatelka-morčecí mamča |  Péče a chov morčat

Morče

Původ:

Morče domácí, které chováme dnes, pochází z divokého morčete, žijícího volně v Jižní Americe. Není jasné, zda se morčata dostala do Evropy začátkem 16. stol., nebo zda je až později přivezli angličtí mořeplavci.

Povaha:

Morčata jsou klidná a hravá zvířátka a ráda si i zaskotačí např.(zaběhají).

Proč je chováme?

Morčata se dříve chovala pro maso, nebo jako obětní zvířata. Dnes je chováme spíše jako mazlíčky pro děti.

Velikost:

Dospělé morče může mít na výšku kolem 8 cm.

Zbarvení:

Morče může mít jakékoliv barvy např.(strakatá, i troj barevná, hnědá, zrzavá, černá, šedá, bílá, skořicová, žlutá, krémová, šafránová, čokoládově hnědá).

Potrava

Morčata se živí ovocem např.(jablko, sušený banán) a zeleninou např.(okurek, rajčata, kedlubna, mrkev) ale i bylinami např.(jetelem, květy sedmikrásek, pampeliškové listy). Také se živí čerstvou travičkou, senem a samozřejmě granulemi pro morčata ;)

Zajímavosti o morčatech:

Morčata dokážou vyskočit až do výšky 1 m.

Proč mám JÁ ráda morčata a chci je chovat:

Morčata mám ráda a líbí se mi, protože vydávjí roztomilé kvíkavé zvuky, nebo tak jakobi mručí, což znamená, že jsou spokojená a mají pocit bezpečí. Také se mi líbí jejih rozkošné oči.


Rozhodnutí

1. října 2012 v 14:51 | chovatelka-morčecí mamča |  Novinky na webu
Po dlouhé době uvažování jsem se rozhodla, že budu chovat jen jeden druh morčat a to Sheltii. Vyšla jsem z toho důvodu, že chovat tři druhy morčat, z toho z každého druhu minimálně 3 a několik velkých klecí, by bylo finančně těžké a obtížné. Tak jsem se rozhodla že rozety a teíky omezím, možná budu chovat od každého druhu jen jeden kus(teddy a rozet) ale sheltie budu chovat několik. Tedy přejmenovávám svou chovnou stanici sheltií teddy a rozet na chovnou stanici sheltie morčat. Jen vás uvědomuji.